چرا شعله دست شعبده‌باز را نمی‌سوزاند؟

جلو سن قدم می‌زند، و بدون احساس ناراحتی با تماشاگران صحبت می‌کند، تا مایع تمام شود، و شعله فروکش کند. سپس دستش را با یک دستمال پاک می‌کند، و به ادامه برنامه‌اش می‌پردازد. چگونه این کار ممکن است؟

در اینجا نیز شعبده‌باز از علم شیمی استفاده می‌کند، و هرگز از چشم‌بندی و مهارت دست، و وارونه جلوه‌دادن حقایق بهره نمی‌برد. شما نیز اگر علاقمند به این گونه نمایشات علمی هستید، کافی است که ابتدا 12 سانتیمتر مکعب سولفیدکربن و 8 سانتیمتر مکعب تتراکلریدکربن تهیه کنید. ابتدا آنها را خوب با هم مخلوط کنید. سپس بدون اینکه کسی متوجه شود، دست خود را روی بخاری نیم‌گرم، و یا آجری که روی اجاق برقی قرار دارد - و نظایر آن - گرم کنید، و آنگاه مخلوط را در گودی دست خود بریزید، در مدتی خیلی کوتاه مایع شروع به شعله کشیدن می‌کند، البته این سوختن با بوی خیلی زننده همراه نیست، و حتی می‌توان در داخل ساختمان نیز به اجرای آن اقدام کرد.

یادآوری می‌کنیم، در صورتی که موقعیت مناسب نباشد، تا شما قبلاً دستتان را تا آن حد گرم کنید، می‌توانید مایع دست خود را به کمک یک لوله شیشه‌ای مشتعل سازید. یعنی لوله شیشه‌ای را مدت کوتاهی روی شعله اجاق گاز بگیرید و داخل مایع قرار دهید. اگر مواد تازه و مؤثر باشند، این روشها برای مشتعل کردن آن کافی خواهد بود. در غیر اینصورت کبریت بکشید، و به فاصله کمی از آن نگه دارید، مایع شعله‌ور خواهد شد، اما دست شما آن‌قدر گرم نمی‌شود، که غیرقابل تحمل باشد.

/ 0 نظر / 16 بازدید