آشنایی با رشته شیمی

شیمی علم اتمها ، پیوندها و مولکول هاست . دانشی که می تواند خواص ماده ،چگونگی تغییرات و شیوه تولید آنها را از اتم گرفته تا کهکشانها بررسی کند. رشته ای که به پرورش متخصصانی می پردازد که با مطالعه و تحقیق و آزمایش به ابداع و نوآوری پرداخته یا فرآورده ای شیمیایی را کنترل می کنند.

رشته شیمی دارای دو بخش علم شیمی و صنایع شیمیایی است . علم شیمی به عنوان یکی از علوم پایه زیربنای علوم مختلفی هم چون بیولوژی ، بیوتکنولوژی ، پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و رشته های متعدد مهندسی است .

اما صنایع شیمیایی عبارت است از صنایعی که در آنها واکنش شیمیایی انجام می شود .یعنی اقسام مواد اولیه تبدیل به محصولات جدید می شود که خواص این مواد تا حدودی با مواد اولیه متفاوت است .

با توجه به تعریف فوق صنایع شیمیایی طیف گسترده ای ازصنایع را در بر می گیرد که از ان جمله می توان به صنایع غذایی ، داروسازی ، پتروشیمی ، الیاف مصنوعی ، بهداشتی و آرایشی و صنایع تولید لوازم خانگی اشاره کرد . بررسی و مطالعه اجمالی ترکیب ، ساختار و ویژگی های ماده و همچنین کنترل آزمایشگاهی فرایندهای شیمیایی ، مطالب و فعالیت هایی است که در رشته شیمی در سطح کارشناسی ارایه می شوند . در سطح کارشناسی ارشد و دکترا نیز دانشجویان در گرایش های تخصصی این رشته که عبارتند از : شیمی آلی ، شیمی تجزیه ، شیمی معدنی ، شیمی فیزیک و شیمی کاربردی به صورت عمیق تری با بخشی از علم شیمی آشنا می شوند تا در اینده بتوانند به گسترش مرزهای دانش شیمی یاری رسانند .

گرایش ها :

شیمی محض و کاربردی عنوان گرایش های بعضی از رشته های دانشگاهی مثل شیمی و ریاضی است . اما این دو گرایش چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟ گرایش محض مبنای کار علم شیمی است و دانشجو درباره چهاربخش اصلی علم شیمی که عبارتند از : شیمی آلی ، معدنی ، تجزیه و شیمی فیزیک درس هایی را مطالعه می کند . اما در شیمی کاربردی ، درس های پایه شیمی مطالعه می شوند و دانشجو تعدادی از درس های مربوط به مهندسی شیمی مثل اصول صنایع شیمیایی و تصفیه آب و فاضلاب را می گذراند .

فارغ التحصیل شیمی محض در شروع یک فعالیت صنعتی نقش دارد ، زیرا او راه کارهای تئوریک ساخت یک ماده را نشان می دهد و سپس یک فارغ التحصیل شیمی کاربردی یا مهندسی شیمی طراحی نیمه صنعتی ماده ی مورد نظر را ارائه می دهد .

تفاوت این دو گرایش در نحوه نگرش آنها به به علم شیمی است . چون شیمی کاربردی نگرشی کاربردی به علم شیمی دارد ، می خواهد از آموخته های شیمی در صنعت استفاده کند . به همین دلیل فارغ التحصیلان این گرایش با مفاهیمی که در صنایع مطرح است آشنایی بیشتری داشته و بهتر جذب بازار کار می شوند . اما هدف شیمی محض پرورش دانشجویانی است که کارهای تحقیقاتی انجام می دهند و با تحصیل در دوره فوق لیسانس و دکترا به حل مسائل و ناشناخته های علم شیمی بپردازند . درس های نظری گرایش شیمی محض بیشتر از درس های کاربردی است .

هر چند که شیمی محض بیشتر به تئوری های عمیق تر می پردازد و شیمی کاربردی با ارائه یک سری واحدهای کار ، ارتباط نزدیک تری با صنعت دارد اما این دو گرایش در مقطع لیسانس فرق زیادی با یکدیگر ندارند و اگر کسی مایل باشد تغییر گرایش دهد می تواند د درس های اختیاری ، بعضی واحدهای اختصاصی گرایش دیگر راانتخاب کند . البته  واقعیت این است که فارغ التحصیلان شیمی کاربردی راحت تر جذب بازار کار می شوند که آن هم بیشتر به دلیل عنوان این گرایش است تا معلومات فارغ التحصیلان آن .

 

توانمندی های لازم :

شیمی یعنی حفظ کردن صدها فرمول ، عدد ورقم . این مشکل بسیاری از دانش آموزان دبیرستانی است .شیمی یعنی توانایی استفاده از مهارت های ذهنی و استدلالی و اگر کسی بخواهد در این رشته موفق باشد باید در هر دو زمینه توانمند باشد و حتی می توان گفت که قدرت استدلال بیش از قدرت حافظه در این رشته اهمیت دارد چون حافظه فقط می تواند به کار سرعت دهد اما حلال مشکلات نیست . دانشجوی این رشته لازم است در درس های ریاضی ، شیمی ، فیزیک قوی باشد و رشته شیمی را دوست بدارد و خسته نشود .

 

  

/ 0 نظر / 20 بازدید